Bizi Takip Edin!

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler; yaşayan, aktif ve doğal şekilde bağırsaklarda var olan dost bakterilerdir. Bakteri kelimesi çoğu zaman negatif çağrışım yapsa da, bağırsak sisteminde bulunan bakterilerin %85’i dost bakterilerdir. Sadece bağırsak florasında bulunan bakteri sayısı 100 trilyon kadardır. Bağırsaklarımızda tüm hücrelerden 10 kat daha fazla bakteri bulunmaktadır. Mide ve bağırsak florası içerisinde dost bakteriler ile zararlı bakteriler bir denge içinde yaşamak zorundadırlar. Bu denge bozulursa çeşitli hastalıklar görülebilir.

Probiyotikler Ne İşe Yarar?

Probiyotikler, vücudumuza giren kötü bakterilere karşı bir savunma hattı oluştururlar. Bu anlamda probiyotikler bağışıklık sistemimizi desteklerler. Kötü bakterilerin zararlı etkisini kontrol ederler. Bağırsak f loramızda bulunan bu mikroorganizmaların bizim bağışıklık sistemimizden tutun birçok sistemi etkilediği çalışmalar tarafından gösterilmiştir.

Probiyotiklerin etkisini gösteren çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Klinik olarak kanıt seviyeleri yüksek olan çalışmalar sayesinde probiyotikler artık günlük kullanımda yerlerini almışlardır.

Besinlerle ya da ayrıca destek amaçlı alınan probiyotikler (bakteri veya mayalar), çeşitli fermente besinlerde, yoğurt ve sütlü içeceklerde bulunur. Kolonize olabilmeleri için probiyotik preparatlarda canlı mikroorganizmalar bulunmalı ve etkin konsantrasyonlara ulaşabilmeleri için düzenli olarak alınmalıdır.

Probiyotik Çeşitleri

Tek bir suş içeren probiyotik destekleri olduğu gibi çeşitli suşların karışımı olan probiyotik destekleri de vardır.

Etkinlikleri mide ve bağırsak sistemden geçiş sırasında etkilenmemelerine ve kolonize olabilmelerine bağlıdır. Midenin asidik salgıları ve safra asitlerinden etkilenmemesi için bazı probiyotik preparatları enterik kaplıdır.

Probiyotikler yaşayan mikroorganizmalar olduklarından doğal olarak yüksek dayanıklılık ve raf ömrü yoktur. Bu yüzden yaşamlarını uzatmak ve dost bakterilerin bağırsağa canlı bir şekilde ulaşması amacıyla NBL Probiotic’ler çift kaplama teknolojisi ile üretilmiştir.

NBL Probiotic ailesi, yeni ve patentli dördüncü jenerasyon çift kaplama teknolojisi ile üretilmiştir.

NBL ÜRÜNLERİ