Bizi Takip Edin!

B12 Metilkobalaminin Siyanokobalaminden Farkı Nedir?

 B12 Vitamini, 20. yüzyılın ilk yarısında keşfedilen en son vitamindir. B12, bazı gıdalarda doğal olarak bulunan, diğerlerine eklenen, besin takviyesi ve reçeteli ilaç olarak satılan, suda çözünebilen bir vitamindir. Merkezi sinir sisteminin gelişimi, miyelinasyonu ve fonksiyonu, sağlıklı kırmızı kan hücresi oluşumu ve DNA sentezi için oldukça önemli bir vitamindir.

B12 eksikliği nedenleri nelerdir?

Günümüzde değişen beslenme paternlerine bağlı olarak B12 vitamin eksikliği oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. B12 eksikliğinin nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • B12 vitamininin gıdalardan emilmesinde zorluk.
  • İntrinsik faktörün eksikliği (örneğin, pernisiyöz anemi nedeniyle).
  • Gastrointestinal sistemde ameliyat.
  • Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı.
  • Diyetle yetersiz alım.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan B12 eksikliği durumunda takviye formunda alınabilecek ürünler mevcuttur. Gıda takviyesi pazarında B12 vitamininin farklı formları bulunmaktadır. En yaygın formlar siyankobalamin (siyanCbl) ve metilkobalamindir (metilCbl). MetilCbl, vitaminin kullanıma hazır formu olduğu argümanıyla üreticiler tarafından tavsiye edilirken, siyanCbl’nin metabolik olarak kullanılabilmesi için etkinleştirilmesi gerekir. Fakat temel B12 ihtiyaçlarını karşılamada diğer formları kullanmamak için hiçbir neden yoktur. Diğer B12 formları da bireylerin çoğunluğu tarafından uygun şekilde metabolize edilebilmektedir.

B12 içeren gıdalar hangileridir?

Takviyeler dışında B12 vitamininden zengin bazı gıdalar da mevcuttur:

  • Balık, et, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri de dahil olmak üzere hayvansal kaynaklı gıdalar.
  • Bitkisel besinler doğal olarak B12 vitamini içermez. Bununla birlikte, zenginleştirilmiş kahvaltı gevrekleri ve zenginleştirilmiş besinsel mayalar, yüksek biyoyararlanıma sahip, kolayca bulunabilen B12 vitamini kaynaklarıdır.

 

Referanslar:

  1. Zugravu CA, et al. Efficacy of supplementation with methylcobalamin and cyancobalamin in maintaining the level of serum holotranscobalamin in a group of plant-based diet (vegan) adults. Exp Ther Med. 2021;22(3):993.
  2. Paul C, Brady DM. Comparative Bioavailability and Utilization of Particular Forms of B12 Supplements With Potential to Mitigate B12-related Genetic Polymorphisms. Integr Med (Encinitas). 2017;16(1):42-49.
  3. Vitamin B12. Erşim adresi: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/ Erişim tarihi: 22.02.2024.

22.02.2024

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ