Salgın Dönemine Denk Gelen Ramazan Ayında Oruç Tutarken Bağışıklık Sistemimizi Güçlü Tutacak İpuçları

Birçoğumuz daha önce deneyimlemediğimiz oldukça zor günlerden geçiyoruz. Tüm dünya gibi biz de ülke olarak coronavirus ile mücadele içerisindeyiz. Dolayısıyla Ramazan ayına da bu yıl, daha önce deneyimlenmeyen bir salgın eşlik ediyor. Tüm salgınlarda olduğu gibi bu salgında da bağışıklık sistemi sağlığı büyük önem taşıyor. İşte bu noktada oruç tutarken bağışıklık sistemimizin güçlü olması oldukça önemli bir nokta. Peki, bu süreçte oruç tutarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Buyurunuz; karşınızda salgın dönemine denk gelen Ramazan ayında oruç tutarken bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak ipuçları!

 

İftar ve sahura gereken önem verilmelidir

İftar ve sahura gereken önem verilmelidir

Birçok araştırma orucun bağışıklık sistemini destekleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Tabii ki burada kronik bir hastalığa sahip olunup olunmadığı da önemlidir. Aslında oruç ve bağışıklık sistemi arasındaki bağlantı oldukça basittir. Vücudumuz açlık esnasında zararlı hücreleri öldürerek yararlı hücrelerin çalışmasını destekler. Böylelikle vücuttaki hücrelerimiz yenilenir ve direncin artmasına zemin oluşturulur, zararlı maddeler temizlenir ve bağışıklık sistemi olumlu yönde etkilenir. Açlık süresi kontrolsüz bir şekilde uzarsa yararlı hücreler de ölebilir! Bu yüzden burada dikkat edilmesi gereken şey, iftarda ve sahurda doğru yaşam ve beslenme alışkanlıklarının edinilmesi ve sürdürülmesidir.

 

Yeterli su tüketimi ihmal edilmemelidir

Yeterli su tüketimi ihmal edilmemelidir

Su, yaşamsal fonksiyonlarımız için oldukça önemlidir. Gün içindeki sıvı kaybı bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden iftar ve sahur arasındaki süre, su alımı için doğru bir şekilde değerlendirilmelidir. Su mikropların vücuttan atılması için büyük öneme sahiptir. Yeterli su alımıyla fiziksel ve metabolik sağlık korunabilir.

 

Egzersiz ihmal edilmemelidir

Birçok kişi Ramazan’da egzersiz yapılır mı merak etmektedir. Burada egzersiz olarak bahsettiğimiz kısa yürüyüşler ve kontrollü hareket etmek olmalıdır. Coronavirus sebebiyle tabii ki birçoğumuz önlemlerimiz çerçevesinde dışarı çıkmamaktayız. Bu noktada egzersiz iki şekilde yapılabilir: İftardan 1- 1,5 saat önce orta düzeyde bir idman yapılabilir. Spor bittikten sonra iftar geleceği için kan şekeri, açlık seviyesi doğru bir şekilde yönetilebilir. Bununla birlikte vücuttaki enerji açığı hızlı bir şekilde doldurulabilir. Diğer bir alternatif ise yine ev içinde olacak şekilde iftardan 1 saat sonra düşük- orta şiddette bir antrenman yapmaktır. Tabii ki burada her iki alternatifi uygulayacak kişilerin spor geçmişi de oldukça önemlidir. Daha önce spor yapmayan ve oruç ile birlikte spor yapmaya başlayacak kişiler bu durumdan negatif etkilenebilir. Buradaki asıl amaç vücudu düşük- orta şiddette hareket ettirirken dolaşımı ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

 

Sahur öğünü kesinlikle atlanmamalıdır

İftar ve sahur arasında geçen süre büyük önem taşımaktadır. Bağışıklık sisteminin kaderini bu süre belirlemektedir. Bazı kişiler sahura gereken önemi vermeyerek yeterli bir şekilde beslenmemekte veya sadece su içip yatmaktadır. Yeterli bir şekilde sahur yapılmaması durumunda açlık süresi uzamakta, kan şekeri ve tansiyon düşmekte, metabolizma yavaşlamakta ve mide salgısı artmaktadır. Uzun dönemde bağışıklık sistemi bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu yüzden sahura kalkılıp posa ve protein içeriği yüksek besinlerin mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

 

Bu önerilerimize de kulak verin!

Tüm bunlara ek olarak bu önerilerimize de kulak vermeyi unutmayın:

  • İftarda midenizi yormamaya özen gösterin. Bu doğrultuda aşırı karbonhidratlı, yağlı ve tatlı yiyeceklerden uzak durun.
  • Protein ve içerikli gıdalar bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyeceği için bu tarz gıdalar tüketmeye çalışın.
  • İftara öncelikle yüksek besin değerlerine sahip bir çorba ile başlayın.
  • İftar ve sahur arasında bağışıklık sistemini destekleyen zencefil ve zerdeçallı yoğurt tüketebilirsiniz.
  • Uyku bağışıklık sistemi için her zaman büyük öneme sahiptir. Vücudumuzun ritmi hesaba katıldığı zaman gece uykusu uyumak bağışıklık sistemimizi olumlu yönde etkileyecektir.
  • Tüm bu süreçte alkol ve sigara tüketiminden kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Bağışıklık sistemi ile yakın bir bağ içerisinde olan D, B6, C, vitaminleri ve selenyum, magnezyum, çinko, Omega-3 büyük öneme sahiptir. Bu doğrultuda beslenilemiyorsa doktor onayıyla takviye kullanılabilir.
  • Son zamanlarda birçok araştırma probiyotik bazlı gıdalar tüketmenin bağışıklık sistemini desteklediğini göstermektedir. Sizler de dost bakteriler ile bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ