Bir Süre Daha Hayatımızda: Korona Virüsle Yaşamayı Öğrenmek

Korona Virüsle Yaşamayı Öğrenmek

Ülkemiz ve tüm dünya bir süredir 13 Ocak 2020’de tanımlanan; ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi birçok belirti ile ortaya çıkan Yeni Koronavirüs Hastalığı etkisi altında.  (Kaynak) Ülkemizde ve dünyada vaka sayılarının güncel durumu ise yeni normallerin uygulanıp uygulanmamasına bağlı olarak değişmekte. Bu yeni normalleri doğru şekilde uygulayan ülkelerde vaka sayıları azalırken uygulamayan ülkelerde hasta insan sayısı artıyor. Dolayısıyla hem toplum sağlığı hem de kendi sağlığımız için koronavirüs ile yaşamayı öğrenmemiz büyük önem taşıyor. Peki bu süreçte koronavirüs ile yaşamayı öğrenebilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekiyor? İşte cevapları…

 Koronavirüs belirtileri nelerdir? Koronavirüs nasıl bulaşır?

Koronavirüs ile yaşamanın gerekliliklerine değinmeden önce; bu hastalığın belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır sorularını cevaplamamızda fayda var.

Koronavirüs’de belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir. (Kaynak) Belirtilerin ortaya çıkışı yani birine bulaşma süreci genellikle hasta bireylerin öksürmeleri ve aksırmaları sonucunda ortaya çıkan damlacıklar ile gerçekleşmektedir. Kişilerin ortama saçılan damlacıkları soluması veya damlacıkların bulunduğu yüzeyler ile temas ettikten sonra ellerini yıkamadan ağız, burun, göz ve yüzüne dokunması koronavirüs’ün bulaşmasına neden olabilir. Peki tüm bu riskler göz önünde bulundurularak koronavirüs ile nasıl yaşamayı öğrenebiliriz?

Hijyen kurallarına dikkat etmeye ve maske kullanımına devam! 

Koronavirüs ile yaşamayı öğrenebilmemizin en önemli gerekliliklerinden bir tanesi hijyen alışkanlığımızı devam ettirmemizdir. Eller düzenli olarak en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.(Kaynak) Eller yıkanmadan göz, burun ve ağız ile temas ettirilmemelidir. Hijyen kurallarının sağlanması, koronavirüs ile yaşamayı öğrenmenin en önemli noktalarından bir tanesidir.

Ayrıca maske kullanımına gereken önem verilmelidir. Doğru maske kullanımı için şu yazımıza göz atabilirsiniz:

Doğru Maske Kullanımı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Bağışıklık sistemini desteklemeye devam!

Hijyenden sonra ikinci önemli konu, güçlü bir bağışıklık sistemi olarak karşımıza çıkar. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması; tüm önlemler bir kenara dursun, olası bir bulaşma durumunda hayati önem taşır. Bağışıklık sistemimizin yaşlı hücre yapılarını parçalayarak yenilerine yer açan, zararlı hücreleri yok eden ve bizi enfeksiyona neden olan mantar, virüs ve bakterilerden koruyan sistem olduğu unutulmamalıdır. Bu doğrultuda bağışıklık sistemimizi güçlendirebilmemiz için düzenli ve yeterli bir şekilde uyumalı, stresi engellemeli ve egzersiz yapmalıyız. Bununla birlikte vitamin, mineral ve probiyotik açısından zengin beslenmek de bağışıklık sistemini destekleyici etkiye sahiptir. Eğer bu tür besinler bakımından yeterli beslenilemiyorsa doktor onayıyla çeşitli gıda takviyeleri kullanılabilir.

Sosyal mesafe kuralına ve olabildiğince izole yaşamaya devam!

Tüm bu koronavirüs sürecinde hepimiz izole bir şekilde yaşadık. Uzun süre evde kalmak birçok kişide dışarı çıkma ihtiyacı doğurdu. Normalleşmenin başlamasıyla sokaklar ve birçok ortam kalabalıklaşmaya başladı. Fakat koronavirüs ile yaşamayı öğrenmemizin önemli noktalarından bir tanesi, yaşamın her alanında sosyal mesafeyi korumaya devam etmemiz gerekliliği. Bu yüzden olabildiğince evde kalmaya ve kalabalık ortamlara girmemeye çaba göstermeliyiz.

Ayrıca bunları da unutmayın!

Ayrıca tüm bunlara ek olarak bu alışkanlıklar da sürdürülmeye devam edilmelidir; özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır. (Kaynak) Sağlık kuruluşlarına gerek olmadıkça gidilmemeli, gidilmesi durumunda hastalarla temas en aza indirilmelidir. Öksürme ve hapşırma esnasında tek kullanımlık mendil kullanılmalı, yoksa dirsek içi kullanılmalıdır. Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yerine iyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir. Hayvan kesilen yerlerden, canlı hayvan pazarlarından ve çiftliklerden enfeksiyon açısından uzak durmaya devam edilmelidir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ